no Background loaded

משפחת דנון

סיפורה של משפחת דנון מתחיל, למעשה, בסיפורו של איש אחד - יוסי, אבי המשפחה והמייסד של חברת DANON, שמפגש אקראי עם עולה ממרוקו הביא אותו ברבות הימים להתמקצע באומנות ייצור התכשיטים, להקים חברה משגשגת, שמעצבת תכשיטים אופנתיים ומתנות מקוריות ואף לסחוף אחריו את שני ילדיו.

משפחת דנון - ייצור, יצירה, אהבה

יוסי דנון מעיד על עצמו שהוא "רץ מרתון" באופיו - תכונה שיכולה להסביר את הדרך הארוכה שעשה מבחור צעיר, יוצא קיבוץ, ללא כל הכשרה פורמאלית בעבר, לבעל חברה משגשגת ואיש עסקים מצליח בהווה. סיפורו המרתק מתחיל בגיל 23, עת השתחרר משירות קבע ביחידה מובחרת בחיל הים. יוסי, שתמיד היה איש עבודה, חיפש לעצמו תחום שבו יוכל לממש את כישרונו הטבעי ומשיכתו לטכנולוגיה, לצד הצדדים היצירתיים והאומנותיים שבאישיותו. בחיפושיו אחר כיוון מקצועי החל יוסי לעבוד לצד עולה חדש ממרוקו, שהביא איתו לארץ תחום חדש ולא מוכר - יציקה צנטריפוגלית. יוסי למד כי מתבניות הגומי בהן השתמשו ניתן להפיק יציקות מתכת שונות ובכלל זה גם תכשיטים. הוא למד ממעסיקו את כל מה שיכול היה ללמד אותו ומהר מאד עלה התלמיד על מורהו. יוסי, שהשאיפה לשלמות היתה תמיד חלק בלתי נפרד מאישיותו, היה צמא לידע נוסף, לשכלול ולשיפור התהליך והוא יצא לדרך משלו והחל להתמקצע בתחום. יוסי עבד מסביב לשעון, בנה והרכיב בעצמו ציוד ומכונות וכל אותה העת חיפש אחר מנטורים ומומחים מהתחום ברחבי העולם, כאלה שיוכלו להביא את יכולות הייצור שלו לרמה הגבוהה ביותר. תהליך הלמידה המתמשך הזה הביא אותו במהלך השנים לאוסטריה, גרמניה, צרפת ואיטליה, שם פגש במייסטרים האחרונים של עולם התכשיטנות העתיק - אלו שהכירו את הטכניקות העתיקות של ייצור התכשיטים. במהרה התחבב הבחור הצעיר מישראל על גדולי המומחים בתחום ולמד מהם את רזי המקצוע. בשנים הראשונות עבדו בחברה לצד יוסי גם אשתו, עפרה, שלקחה על עצמה את הצדדים האדמיניסטרטיביים של העסק ואחותו, אסתי, שניהלה את חנות המפעל. עם השנים ולידת הילדים, פרשו הנשים ועברו לעסוק בתחומים אחרים ויוסי לקח על עצמו את כל תחומי הניהול, תוך שהוא מצרף אליו עובדים חדשים ומוכשרים. "לקח לנו המון שנים של מאמץ ואפילו סבל כלכלי עד שהגענו לאן שהגענו", אומר יוסי, "אבל היום אני יכול להתגאות בהעברת המומחיות ליורשים שלי. היום יש לנו חברה מאורגנת ומבוססת עם כל התשתיות, כשהבת שלי אחראית על העיצוב והבן מביא את הקדמה לארגון וניהול החברה".

מעסק של בן אדם אחד לחברה מצליחה

"המפעל הראשון שלי", נזכר יוסי בחיוך "שכן בבת-ים, בין הקצב לירקן". אחרי מספר שנים גדל המפעל והתרחב והוא עבר למשכנו החדש ברחוב שטרן, שבשכונת פלורנטין הססגונית - שכונה שהיתה בעבר זירת סוחרים וסיטונאות ידועה. שם, בבניין דירות בן 4 קומות, כשמשפחת דנון עצמה חיה בקומה הרביעית, בדירה בעלת תקרת אזבסט, שיוסי שיפץ במו ידיו, החל המפעל לרקום עור וגידים. בשנים הראשונות עבד יוסי בעיקר עם הסוחרים מרחוב כפר גלעדי ובהמשך הקים לעצמו מערכת עצמאית של שיווק והפצה. "לוקח המון זמן עד שמבינים לעומק את רצונות הקהל ומצליחים להפעיל מערכת שיווק ישירה יעילה. זה נושא רחב מאד. צריך כל הזמן לעקוב אחרי הרוח הנושבת ולנבא מה יהיו המגמות וההעדפות הבאות, אבל למדתי את זה עם השנים" הוא מספר. באמצע שנות התשעים, החלה שכונת פלורנטין לעבור שינוי משמעותי מאזור מסחר ותעשייה לאזור מגורים ובילויים והעירייה החלה לפנות עסקים ולהעבירם לאזורים אחרים בעיר. יוסי, שתמיד חלם על הקמת מפעל, שיותאם באופן מושלם לצורכי הייצור, ראה בכך לא מכשול, כי אם הזדמנות והוא רכש שטח של 500 מ"ר בבית פנרמה. כיום שוכנים מפעל הייצור, משרדי החברה וחנות המפעל של DANON בקומה החמישית בבית פנרמה והמפעל, שתוכנן בקפידה, מהווה דוגמה ומופת ליעילות תעשייתית, לסדר וארגון וכן גם לשמירה על איכות הסביבה.

המשפחה גדלה, היורשים מצטרפים

לפני מספר שנים, הצטרף לעסק המשפחתי אילן, בנו הצעיר של יוסי. אילן לקח לידיו את המושכות והביא לחברה את יכולת הניהול, הארגון והקדמה הטכנולוגית והוא אחראי כיום על תחומי היצוא, התפעול והשיווק. שנים ספורות אחריו, הצטרפה לעסק המשפחתי גם גל, הבת הבכורה, במקצועה עובדת סוציאלית בעלת תואר שני ויועצת זוגית ומשפחתית, שבאחד הצמתים המשמעותיים בחייה, נתנה דרור לרוח היצירתית שבה והפכה למעצבת הראשית של החברה ולמנהלת השיווק והמכירות בישראל. "הילדים הבינו שיש לנו אוצר בידיים", אומר יוסי "והם כאן כדי להמשיך את המורשת". יחד עם יוסי והילדים עובדים גם שני ילדיה של אחותו של יוסי, שכל אחד מהם מנהל גם הוא תחום בחברה. "והכי חשובים" אומר יוסי "הם מנהל הייצור ועובדי הייצור שלנו - עובדים מסורים, נאמנים וחרוצים, שמלווים אותנו שנים רבות ומכירים את המשפחה מאז שגל ואילן היו ילדים קטנים". יחד יוצרים כולם סיפור אהבה גדול, כזה שממריץ את העובדים, כמו גם את בני המשפחה להגיע לעסק מדי יום, לעצב ולייצר תכשיטים ומתנות ברמה הגבוהה ביותר ומכל הלב. "כל עוד יש לי אוויר בריאות", מבטיח יוסי, "אני אמשיך לעבוד וליצור". 

© 2011 Danon Jewellery All Rights Reserved עיצוב אתרים ופיתוח - design-studio.co.il